Skip to main content

Idén hagyományteremtő céllal került megrendezésre 2008. szeptember 21-én az Izsáki Horgász- és Pihenőpark nagy taván az I. Páros Halfogó Kupa. Az első alkalommal 21 csapat tisztelte meg jelenlétével a versenyt, így a korai regisztrációnál 42 horgász várta a sorolás kezdetét. A szervezők remélték, hogy az egész héten tartó esőzés a vasárnapi versenyre megkegyelmez az indulóknak és minden körülmény adott lesz a jó megmérettetéshez.

Takács Péter

A hirtelen betört hidegfront hatása sajnos a vízhőmérséklet változásán is meglátszott. Míg tíz nappal korábban 26 fokos volt a nagy tó vízhőmérséklete, addig a verseny napjára a hőmérő higanyszála mindössze 14 Celsius-fokot mutatott. Így csak remélni tudtuk, hogy a nagy lehűlés ellenére is sikerül majd szép fogásokat mérlegelni a verseny végén.

Az első Páros Halfogó Kupa különlegessége volt, hogy a versenyzők szabadon, maguk választhatták meg az alkalmazott horgászmódszert, tehát azt, hogy milyen felszereléssel veszik üldözőbe a halakat a tavon. Volt olyan csapat, akik bojlival, bojlis felszereléssel készültek, míg volt, akiknél előkerültek a finomszerelékes (match-, feeder-, rakós, vagy épp spicc-) botok. A versenykiírás lehetővé tette továbbá, hogy egy-egy csapaton belül különböző technikával horgásszanak a versenyzők. Hogy végül kinek sikerült legjobban a megmérettetés? Lássuk…

Teljes mérethez klikkelj a képre!
Még sötét volt, amikor elkezdtek gyülekezni a versenyzők a hat órai regisztrációra

A csárdában tartották a verseny előtti eligazítást és a sorsolást

Szinte a verseny kezdetét jelző dudával egy időben elkezdett szemerkélni az eső, ami perceken belül tisztességes, áztató esővé változott, bosszantva ezzel a horgászokat. Szerencsére az esőhöz nem párosult az előző héten már jól megszokott viharos erejű szél, ami végképp megnehezíthette volna a halfogást, így mindenki szabadon horgászhatott az általa választott botokkal.

Szinte minden horgászmódszer képviseltette magát a versenyen, a képen a Bandi és Zoli Tím, akik rakós és matchbottal termeltek ki tetemes mennyiségű kárászt a vízből

A feederbotos horgászmódszer hívei is képviseltették magukat a versenyen

Összeért az ég a földdel, ahogy megérkeztek a viharfelhők…

A tavon végignézve valamennyi horgászmódszer képviselői jelen voltak. Sok helyen lógtak be a víz felé a rakós botok, spiccbotok, de szép számmal láthattunk match-, feeder-, illetve bojlis botot is. Az első halak is a finomszerelékes horgászok horgain jelentek meg. Sorban terelték szákba a kárászokat a rakós botos horgászok, valamint 5 perccel a kezdés után már szákban volt egy matchbotos horgásznál az első ponty.

Ahogy az eső elállt és az idő javulni kezdett, egyre több pontyot sikerült zsákmányolni. A hideg víz azonban megtette a hatását, hiszen a versenyzőkkel beszélgetve kiderült, hogy a meleg vízi csalik szinte alig működtek ezen a napon, a két-három héttel ezelőtt a tökéletesen működő pellet vagy bojli ebben a hideg vízben szinte hatástalannak bizonyult. A pontyok zömét azoknak sikerült horogra csalni, akik az alapozó etetés után már szinte csak csontkukacot és csemegekukoricát juttattak be a meghorgászott területre.

Ponty a matchboton

Rendkívül felértékelődött a pontos horgászat, amiben viszont az úszós módszer kimagaslott a többi közül. Legyen az rakós, spicc-, vagy matchbot, szinte folyamatosan fogták a kisebb-nagyobb halakat az úszós módszerrel horgászók.

7 méteres spiccbottal is több pontyot terelt szákba a későbbi győztes csapat

Volt, aki bolognai bottal oldotta meg a pontos horgászatot

Szépen, lassan kividult az idő…

A végső mérlegelésnél derült ki, hogy az egyenes szakaszokon lévő horgászhelyek korábbi, kisebb versenyeken megtapasztalt kimagasló eredményeivel szemben most a nagy öbölben lévő horgászhelyek adtak több halat.

Az eddig toronymagasan erős egyenes nyugati szakasz a versenyen valamiért halban szegényebb maradt

Ebből a nagy öbölből kerültek ki a verseny végső díjazottjai is.

A negyedik helyen, a dobogóról épp lecsúszva a rövid (4 méteres) tűspicces spiccbot és feederbot kombinációjával horgászó Pető Family (Pető Barna, Pető Gábor) végzett 23.280 grammos fogással.

A Pető Family végzett a negyedik helyen

Pető Gábor horgászott a spiccbottal, mondván, azzal akarja a kis keszegeket, kárászokat a lehető legnagyobb sebességgel kiszedegetni a vízből. Alig hittünk mérlegeléskor a szemünknek, mivel két darab ponty is az ő szákjában volt, amit szintén ezzel a 4 m-es spiccbottal varázsolt ki a vízből a 12-es zsinórból készített sneciző szerelékkel.

Pető Gábor a rövid spiccbot mellett döntött…

… és bámulatos ügyességgel terelte szákba ezt a gyönyörű pontyot

A dobogó harmadik fokára a 28.530 grammal mérlegelő Number One Team (Csákvári Róbert, Ceglédi Róbert) állhatott fel, akik a feeder- és a rakós bot párosítással horgászták végig az öt és fél órás versenyt.

A Number One Team versenyzője, Csákvári Róbert is sok pontyot fogott rakós bottal

Úton a ponty

Number One Team ma number three lett…

A második helyet az öböl közepén, a 14-es helyen horgászó Nánai Fishing Team (Dr. Nánai Zoltán, Csák Attila) szerezte meg 32.780 grammos fogással. Mindketten szinte kizárólag rakós bottal vették üldözőbe a halakat, így tereltek szákba több pontyot, illetve számtalan kárászt.

A Nánai Fishing Team tagjai szinte végig rakós bottal horgásztak…

… meg is lett az eredménye, 32.780 gramm

A dobogó legfelső fokára a 38.440 grammot fogó ÁSZ Team állhatott fel, Szabó Imre és Farkas Lajos, akik 7 méteres spiccbot és match bot kombinációval horgászták végig az első Izsáki Páros Halfogó Kupát!

Az ÁSZ Team majdnem 40 kilogrammos fogással nyerte a versenyt

Jankovics István adta át a díjakat és az utalványokat a győztes csapatoknak

A legnagyobb halat a Balogh Tanya 2-es csapatában horgászó Bán Zoltánnak sikerült horogra csalnia egy 6.720 grammos ponty formájában.

Bán Zoltánnak sikerült a verseny legnagyobb halát megfognia…

… egy 6.720 grammos pontyot

Izgalmas kép a mérlegelés közben… repülő ponty

A reggel még esős idő a nap végére sokat javult, és megszárította a reggel eláztatott felszereléseket. Összességében egy igen nehéz, de jó hangulatú versenyen vagyunk túl. A versenyen szerzett tapasztalatokat beépítjük a jövő évi versenyünkbe, hogy a 2009-es verseny még izgalmasabb lehessen a résztvevők számára.